PHISHING i VISHING

Metoda ta polega na wykorzystaniu socjotechniki i podszywaniu się pod istniejące i zweryfikowane domeny internetowe danej organizacji (najczęściej banków, instytucji finansowych, sklepów internetowych). Użytkownik otrzymuje maila, który na pozór wygląda bardzo wiarygodnie i nakłania go do kliknięcia w link, w celu weryfikacji danych. Prywatne klucze, takie jakie jak hasła, są następnie wykradane a dostęp do bankowości czy innych usług internetowych jest już w rękach przestępców. Często oszuści rozprowadzają wtedy złośliwe oprogramowanie i wirusy.

Częstotliwość występowania takich ataków jest na porządku dziennym a to tylko dowodzi, że bardzo wiele z nas nabiera się na takie sztuczki.

Oto jedna z nich:

Warto też wspomnieć o vishingu.

Vishing to forma phishingu głosowego.
To telefon od fałszywego przedstawiciela banku, szpitala lub innej instytucji, wymagający potwierdzenia czy podania informacji odbiorcy. Istnieją sposoby takie jak caller ID spoofing, które pozwalają przestępcom na tworzenie i podszywanie się pod numeru telefonu, który może należeć do jednej z powyższych instytucji.

error

Podoba Ci się ta inicjatywa? Obserwuj nas.

LinkedIn
LinkedIn
Share