OSZUSTWA REKRUTACYJNE, FAŁSZYWE OFERTY PRACY

Poszukiwanie pracy jest mocno uzależnione od Internetu. Strony pośredniczące, zarówno przy dodawaniu ofert pracy przez pracodawców, jak i przy ich poszukiwaniu przez przyszłych pracowników to raj dla oszustów.

Mail z podejrzaną, ale atrakcyjną ofertą pracy, stabilnym zatrudnieniem, mnóstwem benefitów i konkurencyjnymi zarobkami to zwyczajnie próba wyłudzenia naszego CV. Innym sposobem jest załączenie złośliwego linku, który infekuje nasz komputer wykradając przy tym nasze dane.

Wysyłając CV należy pamiętać, że zamieszczamy tam naprawdę osobiste informacje- adres, często wiek, wykształcenie, a nawet i zdjęcie.

Zdarza się, że fałszywy pracodawca wyrazi zainteresowanie współpracą, ale zażąda na przykład skanu naszego dowodu osobistego lub numeru konta.

Tu powinna zaświecić nam się kolejna czerwona lampka. Pod żadnym pozorem nie przesyłajmy naszych dokumentów!

Bądźmy ostrożni jeśli chodzi o łatwe i przyjemne oferty pracy- nie brakuje takich, gdzie zakres obowiązków to użyczenie prywatnego konta bankowego i pośredniczenie przy transakcjach, i rozsyłaniu ich dalej. To nic innego jak forma prania brudnych pieniędzy, za które grozi nawet 8 lat pozbawienia wolności.

Przestrzegamy też pracodawców- koniecznym jest posiadanie dobrych systemów, które sprawdzą potencjalnych pracowników. Kłamstwa w CV i podawanie fałszywych danych to plaga dzisiejszych czasów. Jak podaje HigherRights2017 aż 85% ludzi kłamie w swoich CV.

error

Podoba Ci się ta inicjatywa? Obserwuj nas.

LinkedIn
LinkedIn
Share